Sprawozdanie roczne BDO po terminie – dowiedz się, co zrobić, kiedy spóźniłeś się ze złożeniem dokumentu

  • Home
  • Blog
  • Porady
  • Sprawozdanie roczne BDO po terminie – dowiedz się, co zrobić, kiedy spóźniłeś się ze złożeniem dokumentu

Sprawozdanie roczne BDO po terminie – dowiedz się, co zrobić, kiedy spóźniłeś się ze złożeniem dokumentu

Kiedy jesteś zarejestrowany w systemie BDO, Twoim obowiązkiem jest złożenie do 15 marca każdego roku rocznego sprawozdania BDO. Powinno być ono przekazane wyłącznie przez internetowy system BDO na podstawie danych z prowadzonej w ciągu roku ewidencji odpadów.

Może się jednak zdarzyć, że 15 marca już dawno za nami, a Tobie dopiero teraz przypomniało się o konieczności złożenia sprawozdania. Sprawdź, co zrobić, kiedy chciałbyś złożyć sprawozdanie roczne BDO po terminie i jakie mogą być tego konsekwencje.

 

Sprawozdanie BDO po terminie – kto musi o nim pamiętać?

Termin 15 marca jest ważny dla wszystkich przedsiębiorców, którzy są zarejestrowani w systemie BDO. Jest to bowiem ostatni dzień, w którym za pośrednictwem swojego indywidualnego konta są oni zobowiązani do złożenia:

– sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi,

– sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami.

Jeśli Twoja firma m.in wytwarza odpady inne, niż komunalne lub gospodaruje nimi oraz wprowadza na rynek oleje, smary, opony, akumulatory i baterie, sprzęt elektryczny i elektroniczny, produkty w opakowaniach, lub opakowania – wówczas termin 15 marca na złożenie rocznego sprawozdania BDO także tyczył się Ciebie jako przedsiębiorcy.

 

Złożenie sprawozdanie BDO po terminie – jakie konsekwencje dla przedsiębiorcy?

Jeśli nie dotrzymałeś terminu złożenia sprawozdania BDO, musisz liczyć się z wpłatą odsetek ustawowych, które zostaną doliczone do opłat wynikających z Twojego sprawozdania rocznego BDO – dotyczy to sprawozdania o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami.

Dlatego, jeśli 15 marca minął, a Ty nie złożyłeś jeszcze sprawozdania, zrób to jak najszybciej. 

Jeśli natomiast, nie złożyłeś sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami możesz podlegać karze grzywny, która wynosi od 20 do 5000 złotych. Najlepiej więc nie czekać ani dnia dłużej i nadrobić zaległości.

 

Co ze sprawozdaniem po terminie za wcześniejsze lata?

Wielu przedsiębiorców zaczęło zagłębiać się w całą procedurę związaną z BDO dopiero w 2019 roku, kiedy w życie wszedł elektroniczny system do składania sprawozdań. Jednak w latach poprzednich ten obowiązek także istniał, tyle że w formie papierowej. System elektroniczny BDO znacznie ułatwia kontrolę nad krajową gospodarką odpadami.

Musisz liczyć się z tym, że urząd może wezwać Cię do złożenia zaległych sprawozdań nawet do 5 lat wstecz. Jeśli z jakiegoś powodu nie zostały one złożone, warto to zrobić jak najszybciej.

 

BDO sprawozdanie roczne – jak nie popełnić błędu i które sprawozdanie złożyć?

Jeśli zalogujesz się na swoje indywidualne konto w systemie BDO, na pewno zauważysz, że masz do wyboru poniższe rodzaje sprawozdań. Które z nich wybrać?

Sprawozdanie o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami (sprawozdanie o opakowaniach) wybierz je, jeśli:

– jesteś przedsiębiorcą, który wprowadza na rynek polski opakowania lub produkty w opakowaniach (często są to sklepy internetowe),

– prowadzisz restaurację, która wydaje posiłki na wynos,

– wprowadzasz na rynek produkty takie jak baterie i akumulatory, opony, smary i oleje sprzęt elektryczny i elektroniczny

Jeśli chociaż jeden z powyższych punktów dotyczy Twojej działalności, masz obowiązek raz do roku w nieprzekraczalnym terminie do 15 marca złożyć roczne sprawozdanie BDO.

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami (sprawozdanie o odpadach) – złóż je, jeśli:

  • Jesteś przedsiębiorcą, który prowadzi działalność związaną z wytwarzaniem odpadów, czyli np. prowadzisz placówkę medyczną, warsztat samochodowy, masz firmę remontowo-budowlaną, produkcyjna lub świadczącą usługi sprzątania.

Pamiętaj, że wówczas musisz prowadzić ewidencję, na podstawie której masz obowiązek złożenia corocznego sprawozdania do systemu BDO.

Rejestracja w BDO po terminie – jakie kroki podjąć?

Aby móc składać terminowo roczne sprawozdania BDO, najpierw powinieneś zarejestrować się w bazie. Coraz większa jest świadomość przedsiębiorców w temacie obowiązku wpisu firmy do systemu BDO. Co jednak zrobić, kiedy byłeś tak zajęty innymi sprawami, że konieczność rejestracji zupełnie Ci umknęła?

Rejestracja firmy w bazie BDO po terminie powinna być dokonana jak najszybciej z uwagi na fakt potencjalnych kar. Prowadzenie działalności bez wymaganego wpisu do rejestru BDO, podlega każe administracyjnej aż do 1 miliona złotych. Warto więc jak najszybciej nadrobić zaległości.

Sprawozdanie BDO po terminie – Przedsiębiorco, możesz poprosić o pomoc!

Złożenie sprawozdania rocznego w BDO po terminie (czy też nawet przed), wydaje Ci się zbyt skomplikowane lub najzwyczajniej nie masz na to czasu? A może nie jesteś pewien, czy Twoja firma powinna dokonać rejestracji w BDO? Poproś specjalistów, o załatwienie spraw związanych z gospodarką odpadami i systemem BDO. Udzielą Ci kompleksowego wsparcia w zakresie BDO i dokonają za Ciebie wszelkich formalności.

Kiedy zorientujesz się, że spóźniłeś się ze złożeniem dokumentów do BDO, najlepiej od razu naprawić swoje niedopatrzenie. Warto zaufać firmie z doświadczeniem i mieć pewność, że sprawozdanie zostało złożone poprawnie, a Ty możesz mieć spokojną głowę.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny, a jego celem jest poszerzanie świadomości przedsiębiorców w zakresie obowiązków związanych z Bazą Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (BDO). Treść artykułu nie stanowi wykładni prawa i nie może być traktowana jako zamiennik porady prawnej.

Napisz komentarz