Baza BDO – czy już w niej jesteś? 

BDO Baza

Baza BDO – czy już w niej jesteś? 

Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz, Twoja firma zapewne produkuje znaczną ilość odpadów. Na szczęście świadomość ochrony środowiska jest dziś coraz większa, a prowadzenie biznesu bez uwzględniania jego wpływu na naturę dawno stało się już passé.

Dlatego też powstał system, który ma za zadanie uszczelnić gospodarkę odpadami i skłonić przedsiębiorców do bardziej świadomej gospodarki materiałami, które trafiają na wysypisko.

Baza BDO – bo o niej mowa istnieje na mocy przepisów od lat i choć coraz więcej przedsiębiorców o niej słyszało nadal nie wszyscy, którzy powinni, są w Bazie BDO przedsiębiorców. A jak to wygląda w Twojej firmie?

Baza Danych Odpadowych, czyli baza BDO

BDO to hasło, które słychać wśród przedsiębiorców coraz częściej i powoli przestaje być ono tajemniczym skrótem. Baza Danych Odpadowych BDO to zintegrowany system teleinformatyczny, który obejmuje rejestrację BDO oraz moduły ewidencji i sprawozdawczości. System ten ma na celu walkę z szarą strefą i dzikimi wysypiskami śmieci, a także zwiększenie świadomości na temat ochrony środowiska i recyklingu. 

Wszystkie dane są centralizowane, co umożliwia podmiotom kontrolującym szybkie wykrywanie nieprawidłowości. Baza firm w BDO jest prowadzona przez Ministerstwo Klimatu i Gospodarki. Gromadzone są w niej informacje o firmach, które zgodnie z przepisami prawa muszą się w niej zarejestrować. 

Baza BDO rejestracja – czyli kogo dotyczy obowiązek wpisu do BDO?

O tym, czy dana firma musi znaleźć się w bazie BDO przedsiębiorców, decyduje zakres jej działalności. Dowiedz się więcej na temat kto musi się rejestrować w BDO

W szczególności konieczność ta dotyczy firm, które:

– wytwarzają odpady i prowadzą ich ewidencję,

– wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie, akumulatory oraz sprzęt elektroniczny.

Ponadto do rejestracji w BDO zobowiązani są przedsiębiorcy, którzy produkują lub importują opakowania w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych. Oznacza to, że obowiązek ten dotyczy nie tylko dużych i średnich przedsiębiorstw, lecz także mniejszych firm, które zajmują się tego rodzaju działalnością.

Baza BDO – co jeśli nie dokonałeś rejestracji?

Jednym z kluczowych aspektów związanych z Bazą Danych Odpadowych (BDO) jest termin rejestracji BDO, którego nie można przekroczyć. Jeżeli Twoja działalność wymaga rejestracji w BDO, musisz dokonać jej jeszcze przed formalnym rozpoczęciem prowadzenia firmy. W przeciwnym razie powinieneś liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Kary BDO mogą wynosić nawet milion złotych, dlatego warto przestrzegać przepisów i realizować swoje obowiązki w terminie oraz z jak największą starannością.

Poza tym brak rejestracji BDO może Ci znacznie utrudnić pozbywanie się odpadów z Twojej firmy. Jeśli nie będziesz zarejestrowany w Bazie BDO, nie wystawisz elektronicznej karty przekazania odpadów. W związku z tym firma transportująca nie będzie mogła odebrać od Ciebie odpadów, co może okazać się znacznym problemem.

Ile kosztuje wpis do bazy BDO?

Wpis do rejestru BDO to koszt 100 złotych dla mikro przedsiębiorców i 300 złotych w pozostałych przypadkach. To jednak dopiero początek opłat BDO. 

Oprócz opłaty rejestrowej BDO będziesz musiał pamiętać o opłacie rocznej BDO, opłacie produktowej, czy opłacie na kampanie edukacyjne. 

Oczywiście możesz narzekać na liczbę obowiązków związanych z dbałością o środowisko naturalne. Jednak zamiast tego, możesz zwrócić się do specjalistów od bazy BDO, którzy załatwią za Ciebie wszelkie formalności i dopilnują, aby Twoja firma zarządzała odpadami zgodnie z przepisami. Dzięki temu będziesz mógł czerpać satysfakcję z tego, że świadomie dbasz o środowisko bez martwienia się o zawiłości prawne i administracyjne.

 

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny, a jego celem jest poszerzanie świadomości przedsiębiorców w zakresie obowiązków związanych z Bazą Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (BDO). Treść artykułu nie stanowi wykładni prawa i nie może być traktowana jako zamiennik porady prawnej.

Napisz komentarz