...

Numer rejestrowy BDO – gdzie i kiedy go umieszczać?

Numer rejestrowy BDO – gdzie i kiedy go umieszczać?

Większość przedsiębiorców musi zarejestrować się w Bazie Danych Odpadowych, dokonywać ewidencji odpadów i dbać o inne ważne formalności. Numer rejestrowy BDO jest jedną z nich. Otrzymuje go każdy, kto dokonał wpisu do rejestru. Jakie jest jego zastosowanie? Gdzie należy umieszczać numer BDO? Zapraszamy do lektury.

Co to jest numer BDO?

Numer BDO to indywidualny numer, generowany na skutek wpisu do Bazy Danych Odpadowych. Dla wielu przedsiębiorców rejestracja w BDO jest obowiązkowa. Wiąże się ona często z koniecznością prowadzenia ewidencji odpadów wytwarzanych w toku prowadzonej działalności. BDO dotyczy salonów kosmetycznych, gabinetów lekarskich, branży motoryzacyjnej, budowlanej, importerów i nie tylko. Wpisowi podlega również każdy, kto wprowadza do obrotu opakowania.

Niektórzy przedsiębiorcy, którzy figurują w rejestrze, muszą opatrywać numerem BDO dokumentację powstającą w toku prowadzenia działalności. Reguluje to ustawa o odpadach (artykuł 63). Nadanie numeru BDO odbywa się za pośrednictwem systemu internetowego. Marszałek województwa przydziela go każdej firmie, która dokonała rejestracji.

Gdzie należy umieszczać numer rejestrowy?

Większość przedsiębiorców każdego roku musi składać sprawozdanie, kartę przekazania odpadów, czy kartę ewidencji odpadów. Nie oznacza to jednak, że są to jedyne pisma, na których powinny znaleźć się numery BDO. Numer rejestrowy musisz umieszczać na dokumentach powstających w związku z prowadzeniem firmy. Jak to wygląda w praktyce?

Każda firma rządzi się pewnymi specyficznymi prawami, dlatego nie istnieje kompletna lista dokumentów, które muszą zostać opatrzone numerem BDO. Zgodnie z ustawą o odpadach, numer ten należy umieszczać na dokumentach dotyczących prowadzonej działalności.

W związku z tym numerem BDO trzeba opatrywać między innymi:

  • paragony i faktury VAT,
  • umowy kupna-sprzedaży,
  • sprawozdania i karty ewidencji odpadów,
  • karty przekazania odpadów.

Z kolei pisma sporządzane dla urzędu skarbowego, dokumenty kadrowe i inne dokumenty, które nie wiążą się bezpośrednio z prowadzoną działalnością, nie muszą być opatrywane numerem BDO.

Kto musi umieszczać numer rejestrowy na dokumentach?

W świetle ustawy o odpadach (art. 57) musisz umieszczać numer rejestrowy na dokumentach, jeśli:

  • importujesz pojazdy, opony i oleje smarowe,
  • wprowadzasz produkty w opakowaniach,
  • wprowadzasz elektronikę, sprzęt elektryczny, baterie, akumulatory,
  • jesteś wewnątrzwspólnotowym nabywcą opakowań lub je produkujesz.

Pamiętaj, aby nie lekceważyć tego obowiązku. Kary finansowe dla przedsiębiorców, którzy nie umieszczają numeru BDO na odpowiednich dokumentach, kształtują się w przedziale od 5000 do 1000 000 zł.

Zastanawiasz się, jak sprawdzić numer BDO swojego kontrahenta? Możesz to zrobić, korzystając z oficjalnej strony Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach. Wystarczy, że przejdziesz do zakładki „Rejestr Podmiotów” i wpiszesz właściwy NIP lub nazwę firmy.

Podsumowanie

Większość przedsiębiorców figurujących w Bazie Danych Odpadowych musi umieszczać na firmowej dokumentacji numer rejestrowy BDO. Powinien on widnieć na fakturach, paragonach i innych dokumentach związanych z prowadzeniem działalności.

Jeśli musisz dokonać wpisu do Bazy Danych Odpadowych i nie masz pewności, w jaki sposób to zrobić, chętnie udzielimy Ci wsparcia. Obsługa systemu BDO nie stanowi dla nas tajemnicy. Pomożemy Ci w rejestracji, przygotowaniu sprawozdania i innych ważnych dokumentów. Skontaktuj się z nami.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny, a jego celem jest poszerzanie świadomości przedsiębiorców w zakresie obowiązków związanych z Bazą Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (BDO). Treść artykułu nie stanowi wykładni prawa i nie może być traktowana jako zamiennik porady prawnej.

Napisz komentarz

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.