Odpady styropianowe – do jakich pojemników je wyrzucać?

  • Home
  • Blog
  • Porady
  • Odpady styropianowe – do jakich pojemników je wyrzucać?
opakowania styropianowe

Odpady styropianowe – do jakich pojemników je wyrzucać?

Styropian jest tworzywem sztucznym, więc nie ulega samoistnie rozkładowi. Dlatego wymagana jest utylizacja odpadów styropianowych lub ich recykling. Problem z prawidłową segregacją tego materiału jest jednak dość powszechny.

Co zrobić, jeśli po budowie czy remoncie zostały nam odpady styropianu i czy jest to ten sam styropian, który został użyty do produkcji opakowań do jedzenia na wynos? Dowiedz się, na jakie rodzaje styropianu możesz natrafić i do jakiego pojemnika powinieneś je wyrzucić.

Jak i gdzie wyrzucić styropian? Rodzaje i segregacja

Styropian, zwany potocznie ekspandowanym polistyrenem, mimo swojej lekkości stanowi wyzwanie związane z przechowywaniem, ze względu na zajmowanie przez niego dużo miejsca. Dlatego też najchętniej pozbywamy się go jak najszybciej.

Produkty wykonane ze styropianu obejmują między innymi tacki do przechowywania żywności, opakowania dla sprzętu RTV i AGD, a także płyty styropianowe wykorzystywane w branży budowlanej, na przykład przy ociepleniu podłóg czy elewacji budynków.

Ważne jest odpowiednie segregowanie styropianu zgodnie z przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami, dbając jednocześnie o ochronę środowiska. Odpowiedź na pytanie, gdzie wyrzucić styropian, nie jest jednak jednoznaczna.

Najpierw kluczowe jest ustalenie, jakiego rodzaju odpady styropianowe posiadamy, aby prawidłowo przekazać je do odpowiedniego miejsca utylizacji.

Styropian opakowaniowy – co z nim zrobić?

Zgodnie z przepisami Ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi – opakowanie to wyrób bezzwrotny, który został wykonany z różnych materiałów i przeznaczony jest do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów, od surowców do towarów przetworzonych.

Wśród tych materiałów znajduje się popularny polistyren, czyli styropian, co klasyfikuje opakowania z niego wykonane jako właśnie opakowania z tworzywa sztucznego.

Styropian opakowaniowy, używany jest do zabezpieczania większych i wartościowszych przedmiotów, takich jak meble, sprzęty AGD czy RTV, oraz ceramika łazienkowa. Stanowi także doskonały izolator termiczny. Popularnie wykorzystywany jest również jako opakowanie dla żywności, ponieważ utrzymuje ciepło lub odpowiednią temperaturę dla schłodzonych produktów.

Jeśli posiadasz czysty styropian, który nie został zanieczyszczony np. resztkami jedzenia, możesz go bez problemu umieścić w żółtych pojemnikach, przeznaczonych na tworzywo sztuczne i metale. Natomiast zabrudzone odpady styropianowe nie powinny trafiać do pojemników na plastik. Zamiast tego, należy je umieścić w pojemnikach czarnych, przeznaczonych na odpady zmieszane.

Posiadasz większe ilości styropianu pochodzącego z opakowań? Możesz zgłosić to w urzędzie gminy lub skorzystać z usług lokalnych firm specjalizujących się w wywozie odpadów.

Ważne!

Kiedy będziesz szykował się do sporządzenia corocznego sprawozdania BDOodpady ze styropianu znajdziesz w katalogu odpadów pod kodem odpadu 15 01 02 – opakowania z tworzyw sztucznych.

Gdzie wyrzucić styropian budowlany?

Odpady styropianowe pochodzące z prac budowlanych lub remontowych nie są objęte standardową segregacją. W tej sytuacji mamy do czynienia zarówno ze styropianem czystym, jak i zabrudzonym, który powinien zostać dostarczony do firmy specjalizującej się w wywozie odpadów poremontowych. Taki sposób odbioru styropianu jest płatny.

W każdej gminie funkcjonują specjalne miejsca, takie jak Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, zwane PSZOK. Ponieważ styropian jest uznawany za materiał budowlany, wykraczający poza kategorię odpadów komunalnych, dany punkt może, ale nie musi pobierać opłatę za jego przyjęcie. Pamiętaj jednak, że takie placówki akceptują wyłącznie czysty styropian, pozbawiony śladów kleju czy zaprawy.

Utylizacja odpadów styropianu zanieczyszczonego jest procesem znacznie bardziej skomplikowanym i kosztownym. Dlatego istnieje tylko niewielka ilość punktów, które będą gotowe przyjąć od Ciebie ten rodzaj materiału.

Najlepiej, kiedy przed planowanym wywozem odpadów styropianowych skonsultujesz się z konkretnym punktem odbioru, który działa w Twojej okolicy.

Pamiętaj, że tylko czysty styropian nadaje się do ponownego przetworzenia. Taki materiał można wykorzystać  do produkcji energii lub uzyskać z niego nowy surowiec. Czysty styropian budowlany można także przeważnie zwrócić do producenta.

styropian odpady

 

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny, a jego celem jest poszerzanie świadomości przedsiębiorców w zakresie obowiązków związanych z Bazą Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (BDO). Treść artykułu nie stanowi wykładni prawa i nie może być traktowana jako zamiennik porady prawnej.

Napisz komentarz