...

Opłata produktowa – kto i za co musi ją płacić?

opłata produktowa BDO

Opłata produktowa – kto i za co musi ją płacić?

Każdy wie, że przed wprowadzeniem produktów na rynek należy je odpowiednio zapakować. Pozwala to spełnić zarówno wymogi bezpieczeństwa produktu jak i oczekiwania klientów. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że z opakowaniami wiąże się także konieczność uiszczenia opłaty produktowej przez przedsiębiorców.

Dowiedz się, czym jest opłata produktowa BDO, kto zobowiązany jest do jej regulowania oraz czy można ją w jakiś sposób obniżyć?

Co to jest opłata produktowa?

Jest to rodzaj tzw. ekologicznej opłaty za zastosowane opakowania, który został wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2014 roku.

Opłata produktowa ma na celu zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów, które powstają na skutek importu  i/lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub produkcji na terenie kraju.

Opłata produktowa BDO ma także za zadanie nakłonić przedsiębiorców do bardziej racjonalnego zarządzania wytwarzanymi odpadami.

Opłata produktowa opakowania – kto musi ją uiścić?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i wprowadzasz na rynek produkty w opakowaniach, musisz zapewnić z nich odzysk na konkretnym poziomie oraz zadbać o recykling odpadów, które powstały z opakowań. (art. 17 ust. 1 ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi). Jeśli tego nie zrobisz – będziesz musiał uiścić opłatę produktową BDO.

Kto jeszcze podlega opłacie produktowej?

  • Lokale gastronomiczne, które przygotowują posiłki na wynos i pakują je w jednorazowe opakowania.
  • Kawiarnie, które serwują napoje na wynos w jednorazowych opakowaniach.
  • Sklepy internetowe, które przygotowują produkty do wysyłki, pakując je w opakowania zbiorcze.
  • Producenci różnorodnych towarów, którzy pakują swoje wyroby w worki, kartony, folię lub umieszczają je na paletach.

Oprócz tego opłata produktowa BDO dotyczy również przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek sprzęty elektryczne i elektroniczne, baterie i akumulatory oraz opakowania, samochody, oleje, opony i smary. Są to więc nie tylko towary w opakowaniach, ale także produkty mające wysoce negatywny wpływ na środowisko.

opłata za opakowania BDO

Opłata produktowa – jak ją wyliczyć?

Opłatę produktową trzeba uiścić nawet za pojedyncze opakowanie – brak tu jakichkolwiek dolnych limitów.

W niektórych przypadkach, aby dowiedzieć się, ile wynosi opłata produktowa, konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy specjalistów z obszaru obsługi BDO. Takie firmy posiadają rozległą wiedzę na temat obowiązujących stawek, zasad obliczania oraz formularzy i procedur ich wypełniania.

Wysokość opłaty produktowej za opakowania w Polsce zależy od kilku istotnych czynników.

Są to:

  • Rodzaj i materiał opakowania: Wartość opłaty produktowej zależy od rodzaju i materiału, z jakiego wykonane jest opakowanie, np. plastik, szkło, metal czy papier.
  • Właściwości recyklingowe i ekologiczne opakowania: Opłata może być niższa, jeśli opakowanie jest biodegradowalne, wykonane z materiałów z recyklingu lub nadających się do ponownego przetworzenia.
  • Masa opakowań: Waga opakowań jest istotnym czynnikiem określającym opłatę produktową. Im większa jest masa odpadów, tym większa jest opłata.

Opłata produktowa – czy da się uniknąć płatności?

Wprowadzając opakowania na rynek, przedsiębiorcy często muszą się zmierzyć z wysokimi opłatami, które potrafią nadszarpnąć budżet firmy. Z odsieczą przychodzi wówczas Pomoc de minimis, czyli rodzaj ulgi podatkowej dla firm, które chcą zmniejszyć koszta związane z BDO opłatą produktową. De minimis to inaczej forma wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, która jest zwolniona z określonych ograniczeń prawnych.

Warto, abyś wiedział, że jeśli w minionym roku kalendarzowym Twoja firma wprowadziła do obrotu opakowania i produkty, które nie przekroczyły 1000 kg, możesz zostać zwolniony z opłaty produktowej w ramach pomocy de minimis. Musisz jednak pamiętać, że uzyskanie ulgi nie zwalnia Cię z obowiązku sporządzania rocznych sprawozdań BDO.

Opłata produktowa organizacja odzysku –  jak zapłacić mniej?

Co możesz zrobić w przypadku, gdy Twoja firma nie podlega zwolnieniu z opłaty produktowej? Sposobem na obniżenie wysokich kosztów związanych z odzyskiem i recyklingiem opakowań jest wykonanie wspomnianych działań za pośrednictwem, np. Organizacji Odzysku Opakowań. W takim przypadku to właśnie ta organizacja przejmuje odpowiedzialność za większość obowiązków związanych z umową, co może znacznie obniżyć koszty dla Twojej firmy.

Jakie kary za brak opłaty produktowej?

Jeśli nie dopełniasz obowiązków związanych z uiszczaniem opłaty produktowej, musisz liczyć się z tym, że zapłacisz więcej. Marszałek województwa ma uprawnienie do wydania decyzji, w której określi wysokość zaległości z tytułu BDO opłaty produktowej. Jeśli zaległość nie zostanie opłacona, na przedsiębiorcę zostanie nałożona dodatkowa opłata produktowa w wysokości 50% kwoty niewpłaconej opłaty produktowej.

Opłata produktowa – odpowiedzialne zarządzanie środowiskiem

Opłata produktowa ma na celu promowanie odpowiedzialności producentów za cykl życia swoich produktów oraz ich wpływ na środowisko. Jest to również narzędzie zachęcające do ograniczenia ilości odpadów oraz zwiększenia ich recyklingu.

Jeśli masz trudności z wyliczeniem opłaty produktowej lub napotkałeś inne problemy związane z gospodarką odpadami w Twojej firmie, skontaktuj się z nami. Usługi BDO, które wykonujemy, pozwalają nam zapewniać firmom wsparcie w efektywnym zarządzania odpadami zgodnie z przepisami.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny, a jego celem jest poszerzanie świadomości przedsiębiorców w zakresie obowiązków związanych z Bazą Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami (BDO). Treść artykułu nie stanowi wykładni prawa i nie może być traktowana jako zamiennik porady prawnej.

Napisz komentarz

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.