Blog

Opłata za środowisko

Opłata środowiskowa – kogo dotyczy i jak złożyć sprawozdanie?

Środowisko naturalne z roku na rok jest coraz bardziej obciążane przez człowieka, a prowadzenie niektórych biznesów dodatkowo niesie za sobą szczególnie negatywne skutki, które niekorzystnie oddziałują na naturę. Dlatego w związku z działaniami państwa na rzecz ekologii przedsiębiorcy są zobowiązani do uiszczania corocznej opłaty środowiskowej. Sprawdź, czy Twoja firma musi ją płacić i gdzie złożyć […]
Sprawdź
Sprawozdanie o produktach, opakowaniach

Sprawozdanie o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami

Jeśli jesteś wytwórcą odpadów i wprowadzasz na rynek produkty w opakowaniach oraz oleje, opony, baterie i akumulatory, sprzęt elektryczny bądź elektroniczny lub samochody to jesteś zobowiązany do złożenia rocznego sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi.
Sprawdź
pomoc denimis

Pomoc de minimis, czyli jak uniknąć opłaty produktowej

Pomoc de minimis można porównać do pewnego rodzaju ulgi podatkowej dla firm. Pozwala ona na uniknięcie dodatkowych kosztów wynikających z wprowadzenia opłaty produktowej w systemie BDO. Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują opakowania, muszą się niekiedy liczyć z naprawdę wysokimi nakładami pieniężnymi, które muszą przez to ponieść.
Sprawdź
sprawozdanie o wytworzonych odpadach

Sprawozdanie o wytworzonych odpadach

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami powstała, aby uszczelnić system gospodarowania odpadami, poprawić poziom recyklingu i zwiększyć skuteczność walki z szarą strefą oraz dzikimi wysypiskami śmieci.
Sprawdź
opłaty bdo

Opłaty BDO – Przedsiębiorco! Pamiętaj o uiszczeniu opłat

Wraz z początkiem pierwszego kwartału na właścicieli firm spada obowiązek rozliczeń, raportów i podsumowań. Także duża część opłat za BDO przypada również na pierwsze miesiące nowego roku. Sprawdź, o czym należy pamiętać, aby nie narazić się na kary i z jakimi opłatami, musisz się liczyć, kiedy zarejestrujesz swoją firmę do systemu BDO. Najważniejsze opłaty BDO, […]
Sprawdź
jak ograniczyć odpady w firmie?

Jak ograniczyć ilość odpadów w firmie?

Jeśli masz firmę generującą na co dzień masę odpadów, warto wprowadzić zmiany, które pozwolą zminimalizować, choć w pewnym stopniu ich ilość. Oprócz stosunkowo niewielkiego wysiłku, takie rozwiązanie to same pozytywy zarówno dla budżetu firmy, jak i dla środowiska. Sprawdź, co możesz zrobić, zaczynając od swojej firmy w myśl zasady: "Myśl globalnie, działaj lokalnie", aby odpady nie stanowiły głównego problemu w Twojej firmie.
Sprawdź
opłata recyclingowa za reklamówki

Opłata recyklingowa za reklamówki – kto i gdzie musi ją wnosić?

Nie tak dawno temu w sklepach lekkie torby, w które można było zapakować produkty były za darmo i każdy klient brał ich, ile miał akurat potrzebę. Sytuacja uległa zmianie, kiedy to od 2018 roku na właścicielach punktów handlowych zaczął spoczywać obowiązek pobierania opłaty recyklingowej za reklamówki od kupujących, która naliczana jest od każdej torby z tworzywa sztucznego, jaka została udostępniona klientowi podczas zakupów. Dowiedz się kto i za jakie reklamówki powinien uiścić opłatę recyklingową oraz gdzie należy ją wpłacać.
Sprawdź
odpady budowlane

Odpady budowlane i ich segregacja

Ile odpadów budowlanych powstaje podczas remontu, czy budowy, wie każdy, kto chociaż raz przez to przechodził. Często mogą być one wykorzystane ponownie, jednak duża część z nich będzie nadawała się już tylko do wywiezienia przez firmę, która specjalizuje się w odbiorze odpadów budowlanych. Pozbycie się ich bywa często kłopotliwe. Dodatkowo od 1 stycznia 2023 firmy budowlane muszą liczyć z się z nowymi zmianami, które będą związane z segregacją odpadów budowlanych. Sprawdź, czego dotyczą i co zrobić z odpadami pozostałymi po budowie lub remoncie.
Sprawdź
import towarów BDO

Import towarów a obowiązki związane z BDO

Import to codzienna praktyka na zarobek dla wielu przedsiębiorców. Do Polski trafiają produkty z całego świata, a odległość i granice przestały być jakąkolwiek przeszkodą. Dla wielu firm sprowadzanie towarów z innych krajów jest wielce opłacalne, jednak aby cały proces przebiegał zgodnie z prawem i był przy tym bezpieczny, należy dotrzymać formalności, które są z nim związane. Nie można zapominać o kwestiach związanych z rejestrem BDO, który dotyczy każdego, kto wprowadza do obiegu produkt w opakowaniu. Jest to więc obowiązek nakładany na wszystkich importerów.
Sprawdź